Share house

Share house – anglické označenie ubytovanie, kde máte k dispozícii svoju izbu a s ostatnými nájomníkmi zdieľate spoločné priestory domu alebo bytu. Prečítajte si, aké výhody a nevýhody takejto ubytovanie má a ako vlastne funguje.

Londýn je v oblasti bývania známy tým, že dopyt po ubytovaní výrazne prevyšuje ponuku. S tým sú spojené aj astronomické ceny nehnuteľností, z toho sa odvíjajú ceny za prenájom alebo podnájom. Vlastné bývanie je nedostupné nielen pre novo prichádzajúcich, ale aj pre mnohých Londýnčanov.

Prakticky jedinou možnosťou, ako si v Londýne zaistiť ubytovanie, je ubytovanie typu share house. Share house v preklade znamená spoločné ubytovanie, kedy byt alebo dom zdieľa viac nájomníkov. Dom môže mať v prenájme niektorý z nájomníkov a všetci nájomníci sa na nájom zložia, jeden človek však platí nájom individuálne priamo majiteľovi či prenajímateľovi domu (tzv. Landlord).

Nájomníci majú k dispozícii vlastné izby, buď samostatne (single room), alebo izbu zdieľajú s ďalšími nájomníkmi (double room). Spoločné priestory sú zdieľané všetkými nájomníkmi domu.

Počet nájomníkov v byte býva rôzny, závisí to najmä od počtu izieb a sociálnych zariadení. Nie je výnimkou, že vo väčšom trojposchodovom byte spolu býva desať alebo viac ľudí.

V domoch, ktoré sú určené k zdieľanému bývanie, býva väčšinou viac kúpeľní, alebo aspoň oddelené WC a kúpeľňa. Vzhľadom na to, že väčšinou ide o klasické viktoriánskej domčeky, býva k dispozícii dvor za domom alebo malá záhradka.

Výhody share house

Najväčšou výhodou share house ubytovania je samozrejme cena. Priemerná cena za izbu v share house ubytovania je £ 600-620 za mesiac, ak bývate v páre alebo izbu zdieľate s ďalšou osobou, vyjde vás bývanie na £ 300-320 za osobu vrátane všetkých poplatkov, ktoré platíme my. V porovnaní s cenou prenájmu malého dvojizbového bytu (£ 1200 + elektrina, plyn, voda, council tax, internet) je to stále minimálne o polovicu lacnejšie.

Druhou výhodou bývania v share HOUSE je jeho ľahká dostupnosť. Bez predchádzajúcej histórie, zmluvy minimálne na pol roka, platby jedného nájomného vopred a zloženia najmenej jedného mesačného depozitu (kaucia) vám v Anglicku nikto byt neprenajme. Prenajímatelia od vás budú vyžadovať referencie z vášho predchádzajúceho ubytovania v Anglicku, ktoré budú overovať.

Sociálna interakcia. Výhodou pre mnohých ľudí môže byť aj samotný fakt, že bývate s viacerými ľuďmi, ktorí vám môžu v mnohom pomôcť – najmä ak ste v Londýne prvýkrát. Od spolubývajúcich sa dozviete nielen, ako funguje bežný londýnsky život, ale môžu vám pomôcť aj s nájdením práce a v ďalších veciach. Často príde vhod, keď si môžete s niekým po práci porozprávať. Nespornou výhodou je aj fakt, že v share house sa nemusíte starať o funkčnosť a opravy – tie rieši prenajímateľ.

Ďalšou výhodou ubytovania v share house je zariadený dom. To znamená, že do domu už nemusíte kupovať chladničku, práčku, skrine a ďalšie vybavenie, na všetkých domoch je tiež samozrejmosťou pripojenie k Wi-Fi. Prípadné poruchy či opravy zariadenia rieši tiež majiteľ domu. V našom ubytovaní nájdete všetko, čo k bývaniu potrebujete:
• zariadené izby aj spoločné priestory
• chladnička (väčšinou aspoň dve)
• práčku
• bezdrôtový internet
• riady a príbory
• mikrovlnnú rúru a toastovač
• žehličku

Nevýhody share house

Nevýhodou bývania v zdieľanom dome môže byť pre niekoho už len samotný princíp, že dom zdieľa s viacerými ľuďmi. Treba počítať s tým, že v dome žije viac nájomníkov, a preto je nevyhnutné byť tolerantnejší. Niekedy je ťažšie sa spoločne podieľať na upratovaní, najmä ak sú niektorí obyvatelia domu poriadkumilovnejší ako iní. Pre niekoho môže byť problém aj hlučnejší spolubývajúci. Väčšinu problémov, ktoré sa v share house vyskytnú, je možné riešiť rozumnou dohodou a ohľaduplnosťou. Výhody ubytovania v share house podľa nášho názoru a skúseností rozhodne prevládajú nad nevýhodami.

Kvalita bývania

Ak cestujete do Anglicka prvýkrát, je ubytovanie typu share house prakticky jedinou možnosťou, ako si ubytovanie zaistiť. Musíte však počítať s tým, že sa nejedná o ubytovanie hotelového typu a zo strany každého nájomníka sa očakávajú kompromisy. To sa týka aj kvality bývania – domy v Londýne sú aj viac ako sto rokov staré a komfort bývania je preto nižší, než sme zvyknutí z domu. K tomu prispieva fakt, že Angličania si na kvalitu bývania príliš nepotrpia  a to sa odráža nielen na vonkajšom vzhľade domov, ale hlavne na stave interiéru. Neznepokojujte sa teda, ak bude pri prvom pobyte v Londýne kvalita bývania nižšia, než na ktorú ste zvyknutí. Nie je to špecialita zdieľaných domov – obdobná situácia je aj u prenajatých bytov. Našou prioritou je starostlivosť o domy a snaha vám čo najviac v rámci možností spríjemniť bývanie.

MichaelaShare house ubytovanie v Londýne